מספר עבודות מעניינות על צמיגים

צמיגים המשמשים כמעטפת גומי לגלגלי כלי הרכב, נועדו למעשה לספק לנהג הרכב אחיזת כביש טובה יותר, ובנוסף, לבלום זעזועים ולהגן על חישוק הגלגל. הצמיג כפי שהוא מוכר לנו כיום הומצא אומנם בשנת 1888, אך רק לאחר כ-7 שנים בשנת 1895  החל להיעשות בו שימוש לכלי הרכב של אותה תקופה.

קצת היסטוריה

כל יצרני הצמיגים ביותר בעולם החלו את דרכם עם המצאת הצמיג, לרבות, האחים מישלן (צמיגי מישלן) שעשו שימוש בפטנט רשום של בחור סקוטי העונה לשם בויד דנלופ (צמיגי דנלופ). באמריקה של ארצות הברית, השימוש בצמיגים התבצע על ידי חברת גוד-ייר שהחלה בשנת 1898 לייצר צמיגים לכרכרות ואופניים ורק לאחר עשר שנים מיום הקמתה החלה בייצור צמיגים לתעשיית כלי הרכב של חברת פורד.

במשך כ-50 שנה מיום המצאת הצמיג, נעשה בו שימוש באמצעות אבוב שזכה לכינוי: פנימית. בשנת 1944, הומצא לראשונה הצמיג ללא פנימית המכונה: טיובלס, המהווה מאז ועד היום את הצמיג המודרני. עד לשנת 1946, כלל הצמיגים היו מיוצרים באמצעות מבנה שלד צמיג המכונה: דיאגונלי. למבנה שלד זה היו לא מעט חסרונות כגון: התחממות יתר של הצמיג בעת נסיעה ממושכת, צריכת דלק מוגברת ועוד. באותה שנה (1946)  המציאה חברת מישלן את הצמיג הרדיאלי, וכיום מרבית הצמיגים המותקנים ברוב רכבי הנוסעים מסביב לעולם הינם צמיגים רדיאלים. האות R המופיעה על גבי הצמיג מציינת זאת.

הצמיג – כרטיס ביקור ועוד

הצמיג עצמו הינו בעל שלושה חלקים, הראשון: סוליה המהווה את שכבת הגומי של היקף הצמיג, השני, דופן, שכבות גומי המקנות לצמיג את מבנהו, והשלישי, עקב, האזור בו הצמיג מייצר מגע עם חישוקי הגלגל. כלל הצמיגים המיוצרים כיום על ידי חברות הייצור ברחבי העולם מסומנים באמצעות מספר אותיות ומספרים, כאשר חלק מהמספרים נועדו לציין את רוחב הצמיג במילימטרים, את אחוזי גובה דופן הצמיג ביחס לרוחבו ואת קוטר החישוק באינצ'ים. בנוסף, קיימים סימונים על גבי הצמיג אשר נועדו בין היתר לציין את המשקל המרבי אותו הצמיג יכול לשאת, המהירות המקסימאלית המותרת וכדומה.

מחירי צמיגים נקבעים על ידי חברות הייצור והמשווקים המקומיים, כאשר בכל בית עסק לממכר צמיגים תוכלו למצוא סדרות שונות של צמיגים במחירים שונים, וזאת בהתאם למלאי הצמיגים העומד לרשות בעל העסק. על גבי כל צמיג מופיע גם סימון המציין את החודש ושנת ייצור הצמיג, וברוב המקרים מומלץ להימנע מרכישת צמיגים אשר יוצרו לפני 4-5 שנים.