מהי החשיבות של הבידוד התרמי בעולם הרכב?

מוצרי בידוד מסוימים משולבים בענף הרכב על מנת להשיג שורה ארוכה של יתרונות. עד לפני מספר שנים נהוג היה להתייחס לבידוד התרמי בהקשר של בתי מגורים ומפעלים בלבד, אך כיום ברור שיש להם חשיבות גדולה גם בענף הרכב. החשיבות של הבידוד התרמי בעולם הרכב נובעת בעיקר מהסיבות הבאות:

א. הגנה וחסימת חום – התפקיד העיקרי של בידוד תרמי ברכב הוא להגן מפני מעבר חום בטמפרטורות גבוהות, ולחסום את החום מחדירה לאזורים מסוימים. מהבחינה הזו מדובר על תפקיד בטיחותי מהמעלה הראשונה. ללא בידוד תרמי לא ניתן לשבת בתוך הרכב או להגן על המרכיבים החיוניים והרגישים.

ב. בידוד תא נוסעיםפתרונות בידוד תרמי לרכב מיועדים להדבקה ומתאימים בעיקר לבידוד תא הנוסעים. הבידוד מאפשר להגן על הרכב מפני פליטת חום והחומרים מכילים דבקים עמידים לטמפרטורות גבוהות. בידוד תא הנוסעים מבוצע ברמה כזו או אחרת בכל סוגי הרכבים ובעיקר בדגמים המשפחתיים.

ג. שיפור הביצועים – בידוד תרמי יכול להתאים לשימוש במשאיות, אוטובוסים, מכוניות ואפילו מטוסים. הוא משולב על גבי סוגים שונים של פתרונות תחבורה כי הוא ידוע כאמצעי לשיפור הביצועים. בעזרת בידוד יעיל אפשר להגביר את התפוקה של הרכב. הבידוד מיושם באמצעות הדבקה או באופן מכני, הוא חוסם מצוין רעש וחום ומתאים בחלק מהמקרים גם ליישום על גבי קירות אש.

סוגי בידוד תרמי לרכב

עדות משמעותית לחשיבות של הבידוד התרמי בעולם הרכב ניתן לראות במגוון המוצרים הנמכרים על ידי החברות המובילות. אנשי מקצוע יכולים למשל לבחור בין יריעות להגנה וחסימת חום, פד תרמו אקוסטי להדבקה פנימית, שמיכה תרמו אקוסטית ושמיכות תרמיות לבידוד ושמירת טמפרטורות בעת ובעונה אחת.

חשוב לבדוק לעומק את מאפייני הבידוד התרמי ברכבים. אפשר לשלב את מוצרי הבידוד השונים בשלבי האפיון והייצור של הרכב, או להוסיף אותם מאוחר יותר. כדאי גם להקפיד להשתמש במוצרי בידוד שמאושרים על ידי יצרן הרכב. ההבדל העיקרי הוא בין מוצרי בידוד לרכבים פרטיים לבין מוצרים לרכבים מסחריים, משאיות, וכלי רכב גדולים במיוחד.