האם תפילת הדרך מתאימה לתקופתנו?

כאשר מעיינים במילים של תפילת הדרך (מצאו את הנוסח השלם באתר תפילת הדרך מילים – מנוקד – מותאם לסמארטפון!), ניתן לחשוב לכאורה שתפילת הדרך מתאימה לתקופה עתיקה. מדוע לא שינו את מילות התפילה והתאימו לתקופה שלנו?

הסיבה לכך, היא שהסכנות עדיין קיימות. ישנם יהודים ברחבי העולם החשופים לסכנות אלו בדרכם. אולם, ערכו שינוי קל בנוסח התפילה, והוסיפו את המילים "ותאונות דרכים".

תפילת הדרך- היא תפילה אוניברסלית:

תפילת הדרך חוברה עבור היהודים בכל העולם. לכן, כאשר ישנם יהודים החיים במדינות מסוימות, בהם מילות התפילה עדיין רלוונטיות:

האמנם אין "ליסטים" בדרך? במציאות הישראלית, אנו חיים בקרב אנשים טובים. עיקר מעשי השוד המתבצעים כיום, הם בבנקים או בבתים. בחו"ל, נפוץ יותר "שוד דרכים". הסיבה לכך, היא המרחק הגדול בין הערים השונות. במהלך שוד דרכים, עוצרים השודדים את המכונית, ומכריחים את הנהג לתת את הכסף שברשותו, ואף את המכונית.

האם אין בכלל חיות רעות בדרך?

בכבישים במדינת ישראל אין חיות רעות מעט החיות הטורפות שנשארו בארץ, הם נמרים החיים במדבר יהודה. תחת נמרים אלו יש מעקב מצלמות קפדני.

אולם, המטיילים הישראלים במזרח הרחוק ובאפריקה, חשופים לחיות רעות במדבריות וביערות. ישראלים או יהודים הנוסעים בין הכבישים השונים במדינות כמו תימן, תוניס ומרוקו, יכולים להיתקל בדרכם בחיה טורפת. הסיבה לכך, היא שמדינות אלו אינן מיושבות דיין, ולכן החיות הטורפות מסתובבות חופשי בטבע הפראי של מדינות אלו.

מה עושים כאשר אין סידור?

לא חייבים להגיד את מליות התפילה מתוך סידור. ניתן להוריד את תפילת הדרך מאפליקציות מיוחדות.